fbpx

Aktuality

Ozvučenie Bratislavského hradu

Štvorvežatý Bratislavský hrad je najväčšou dominantou nášho hlavného mesta. Okrem expozícií Slovenského národného múzea, je časť priestorov využívaná na reprezentačné a štátne účely. V druhej polovici roku 2016 sa Bratislavský hrad stal aj dejiskom viacerých podujatí v rámci slovenského Predsedníctva v Rade Európskej únie.
Priestor samotného hradného areálu je obľúbeným miestom pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy kvôli jedinečným výhľadom na historické jadro mesta a Dunaj.
Bratislavský hrad bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku číslo 1.
Aj keď sa historické prostredie hradu zdá byť nezlučiteľné s modernými technológiami, MediaTech Central Europe dokázal pravý opak. „Tento projekt považujeme za jeden z najrenomovanejších. Citlivo sme zvážili, ako začleniť technológie do priestoru barokového interiéru a zároveň zabezpečili vysokú kvalitu zvuku,“ uvádza Bohumil Tonkovič, generálny riaditeľ spoločnosti MediaTech.
Projekt sa skladal z ozvučenia troch samostatných priestorov. Okrem reprezentačných priestorov to bola aj Rytierska sála a Hudobná sieň.
Hlavnými úlohami pri ozvučovaní reprezentatívnych priestorov Bratislavského hradu bolo spojiť funkčnosť so zachovaním historického rázu budovy. Priestory sa skladajú z viacerých miestností. V závislosti od zamerania, sa priestory prispôsobujú konkrétnemu podujatiu. Z tohto dôvodu je projekt vypracovaný tak, aby bol plne funkčný pre všetky typy podujatí. Réžia je situovaná v medziposchodí s monitorovým dohľadom a odposluchom na všetky reprezentačné priestory. Z réžie je možné obsluhovať ozvučenie v jednotlivých miestnostiach, mikrofóny aj vysielanie pre TV.
V Rytierskej sále, skladajúcej sa z niekoľkých miestností, je nainštalovaná najmodernejšia zvuková technika Renkus-Heinz – reproduktorové sústavy série Iconyx. Tieto reproduktorové sústavy sa vyznačujú možnosťou elektronického smerovania uhlu a intenzity zvukových lúčov, čím je zabezpečené lineárne akustické pokrytie ozvučovaného priestoru a smerovanie zvuku iba do ozvučovaného priestoru. Toto riešenie eliminuje nežiadúce odrazy a tým zvyšuje zrozumiteľnosti v celom priestore. Keďže dlažba a steny v Rytierskej sále sú z kameňa, ozvučenie tohto priestoru bolo mimoriadne zložité.
Hudobná sála, ktorej dominantou je historický píšťalový organ, je akusticky veľmi náročným priestorom. Dôvodom náročnosti projektu je, že sála sa využíva pre rôzne typy produkcií – od organových koncertov cez vokálne zoskupenia, orchestre až po koncerty populárnych kapiel v akustickej verzii. Preto bolo nevyhnutné zvoliť univerzálny systém vyhovujúci všetkým typom produkcií. Réžia sa nachádza na balkóne a digitálny mixážny pult je možné vyniesť aj s príslušenstvom do priestoru. Toto riešenie umožňuje zvukovému majstrovi zabezpečiť prítomnosť a riadenie priamo v reálnom zvukovom poli.

V severnom krídle, v priestore bývalej barokovej kaplnky, je dnes hudobná sieň. Tá sa každoročne stáva reprezentačným priestorom pre umelcov a dejiskom koncertov prevažne klasickej hudby.
Zdielanie článku:
odborná konzultácia
odborná konzultácia Odborná konzultácia