Mikrofóny Schoeps - 1.časť: Koncertné mikrofóny

Mikrofóny nemeckej značky Schoeps predstavujú najvyššiu kvalitu na poli kondenzátorových mikrofónov už od roku 1948. V našom seriály si predstavíme mikrofóny v štyroch kategóriach: koncertné mikrofóny, filmové mikrofóny, štúdiové mikrofóny a konferenčné mikrofóny.

Koncertné mikrofóny

„Zrak by mal zostať na umelcovi, nie na mikrofóne – pri zachovaní najvyššej úrovne kvality zvuku“. Toto je opis mikrofónov série ColetteCCM, ktoré v kombinácií s elegantnými stojanmi ponúkajú ideálnu kombináciu pre ozvučenie koncertov. Ich zvuk, ako aj ich estetika, vytvorili štandard, ktorý milujú ako umelci, tak aj diváci.

Kapsula MK 4 spĺňa všetky kritériá pre živé vystúpenie. Jeho lineárna frekvenčná odozva vo všetkých smeroch umožňuje, aby bol zdrojový zvuk zachytený čo najtransparentnejšie, pričom jeho stabilná snímacia štruktúra – nezávisle od frekvencie – zabezpečuje prirodzené replikovanie akustiky miestnosti.

MK 4 si získal reputáciu ako riešiteľ problémov, pretože jeho smerová charakteristika je konzistentná v celom frekvenčnom rozsahu – zvuk mimo osi sa zachytáva pri zníženej úrovni a bez zvukového zafarbenia.

Postupom času sa objavili viaceré alternatívy tradičného kardioidného vzoru pre rôzne scenáre v závislosti od zvukových priorít zvukového inžiniera.

Napríklad MK 21 je subkardioidná kapsula, ktorá zachytáva viac zvuku zo zadnej strany a zo strán a znie o niečo mäkšie a teplejšie – pri nízkych frekvenciách je jeho odozva podobná odozve všesmerovej kapsuly. Subkardioidné kapsuly sú obzvlášť populárne ako stereo páry, pretože ich smerovosť im umožňuje rozlišovať medzi ľavým a pravým signálom, zatiaľ čo stále zachytáva vynikajúce stereo pole tradičného umiestnenia A / B mikrofónu.

MK 22 „otvorená kardioidná“ kapsula sa nachádza niekde medzi MK 4 a MK 21, čo z neho robí perfektný mikrofón pre sólistov a krásnu alternatívu k MK 4.

Dokonca aj viac smerový superkardioidný mikrofón  MK 41 sa cíti na javisku ako doma: je obzvlášť populárny v operných predstaveniach, kde môže byť zavesený na strop.

Koncertné mikrofóny Schoeps sú zvyčajne používané s elegantným stojanom RC, ktorý plní okrem funkcie stojana aj funkciu aktívneho člena medzi kapsulou a zosilňovačom na opačnom konci. Na spev je vhodný napríklad „RC SET SINGER“.

Celú ponuku špičkových mikrofónov Shoeps nájdete TU.

WordPress Lightbox