Naše riešenie hybridnej výučby je vo svetovom magazíne

Teší nás, že naše audiovizuálne riešenia majú aj celosvetový úspech. Naše riešenie zaujalo svetový magazín InAVate, ktorý nás vyspovedal, ako sme premenili učebňu a poslucháreň univerzity na multifunkčnú miestnosť pre hybridnú výučbu.

Magazín InAVate je celosvetový printový a digitálny magazín, ktorý je základným zdrojom informácií a nápadov pre špecialistov, systémových integrátorov a používateľov audiovizuálnych technológií a noviniek v profesionálnych prostrediach.

Prečítajte si preloženú verziu článku nižšie alebo sa prekliknite na originál článku v anglickom jazyku priamo na stránke Invate.

V projekte sme realizovali:

mediatech-akustika


Akustika

mediatech-videokonferencia


Videokonferencia

ozvucenie-priestorov


Ozvučenie priestoru

mediatech-videoprojekcia


Videoprojekcia a TVs

KOMPLEXNÉ RIEŠENIE

Slovenská technická univerzita v Bratislave zaviedla hybridné riešenie výučby, ktoré prináša revolúciu vo vzdelávaní . Reece Webb z magazínu Inavate zisťuje, ako môže Strojnícka fakulta prepojiť toto riešenie s budúcnosťou vzdelávania.

Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave musí byť pripravená na neistú budúcnosť, v ktorej by sa hybridné učenie mohlo stať normou.

Vytvorenie hybridného vzdelávacieho priestoru znamenalo kompletné prepracovanie nielen spôsobu, akým môžu byť študenti vyučovaní, ale predovšetkým navrhnutie a dodanie technológií potrebných na vytvorenie bezproblémového zážitku, ktorý umožňuje flexibilitu a kontinuálny vyučovací zážitok.

Univerzita v minulosti experimentovala aj s inými systémami a technológiami, aby vytvorila hybridný vzdelávací zážitok bez uspokojivých výsledkov.

bohumil-tonkovic

Bohumil Tonkovič
Projektový špecialista, MediaTech Central Europe
+421 220 999 700 / mediatech@mediatech.sk

„Dostali sme skvelú spätnú väzbu a potešilo nás, že nami navrhnutý systém pre hybridnú výučbu sa používa nielen na vyučovanie, ale aj na zasadnutia školskej rady, na diskusie so študentskou radou a ďalšie. Pôvodne to nebolo zámerom, ale keďže systém funguje výborne, univerzita začala priestor využívať aj na rôzne iné účely.“

ZROZUMITEĽNÝ ZVUK A KVALITNÝ OBRAZ

Ako technická univerzita so zameraním na strojárstvo sa lektori počas vyučovania spoliehajú na kreslenie obrázkov a písanie na tabuľu. Univerzita preto potrebovala flexibilný systém, ktorý by poskytoval jasné učebné materiály pre študentov v miestnosti a pre diaľkových študentov prostredníctvom zrozumiteľného zvuku a krištáľovo čistého obrazu.

Tu na scénu prichádza MediaTech, integrátor s rozsiahlymi audio a video skúsenosťami v oblasti vzdelávania. MediaTech navrhol a nainštaloval celý systém, ktorý umožňuje fakulte učiť študentov bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

Bohumil Tonkovič, generálny riaditeľ MediaTech, vysvetľuje: „ Na Slovensku nie sú žiadni AV konzultanti, preto sme na tomto projekte pracovali ako konzultant aj integrátor riešenia.“

Fakulta požadovala priestor, ktorý by bol prístupný na diaľku a zároveň obsahoval aj interaktívny prvok umožňujúci vzdialenú účasť študentov a možnosť kresliť na interaktívne monitory, aby sa učebné materiály prehľadne zobrazovali študentom pripojeným online aj na diaľku.

NAJMODERNEJŠÍ HYBRDINÝ PRIESTOR

Učitelia a lektori museli byť schopní interaktívne komunikovať so študentmi počas prezentácie alebo prednášok a udržiavať zvýšenú úroveň interakcie medzi učiteľmi a študentmi.

Na splnenie tejto požiadavky spoločnosť MediaTech navrhla najmodernejší hybridný vzdelávací priestor a poslucháreň, priestory, ktoré sa primárne využívajú na výučbu matematiky, prírodných vied a strojárstva. Tieto predmety vyžadujú, aby lektori vedeli vizuálne zobraziť technické materiály a problematiku, čo si vyžaduje systém, ktorý dokáže tieto materiály nielen prehľadne zobraziť, ale aj umožní učiteľom do materiálov písať poznámky, ktoré sa zobrazia študentom v miestnosti rovnako ako študentom online.

Zároveň je dôležité, aby online študenti videli a počuli učiteľa vo vysokej kvalite.

AKUSTIKA AKO DÔLEŽITÝ PRVOK

V prípade hybridnej miestnosti sa dizajn sústreďuje na ozvučenie miestnosti vybavenej interaktívnym monitorom. Zobrazovacie jednotky, kvalitný zvuk a PTZ kamera boli nevyhnutné pre prednášky a zobrazovanie obsahu onlineúčastníkom.

Tonkovič vysvetľuje: „V strope sú reproduktory Yamaha VXC5FW. Vybrali sme si ich, pretože majú nízky profil a široký uhol vyžarovania. K dispozícii sú tiež závesné mikrofóny Audio-Technica PRO45W poskytujúce zrozumiteľné snímanie zvuku na strope a mikrofón s husím krkom na lektorskom stole, ako aj ručný mikrofón ATW-1302, aby študenti mohli klásť otázky.

Na zabezpečenie zrozumiteľného zvuku, či už osobne alebo online, bolo pre tím MediaTech prioritou zabezpečiť akustiku v priestore s cieľom dosiahnuť prirodzený a koherentný zvuk. Na dosiahnutie tohto cieľa sa spoločnosť MediaTech obrátila na spoločnosť Vicoustic, ich partnera v oblasti akustiky, a do zadnej časti miestnosti nainštalovala akustické panely Cinema Round Premium. Biele akustické panely esteticky zapadajú do priestoru, poskytujú dodatočnú jasnosť prejavu a obmedzujú ozvenu v miestnosti.

PROFESIONÁLNA PTZ KAMERA

Tonkovič: „Vždy sa snažíme v priestoroch zahrnúť akustické úpravy a vypočítať, koľko akustických panelov potrebujeme, aby miestnosť znela prirodzene. Aby zvuk správne fungoval, potrebovali sme aj automatický mixér vysokej kvality s potlačením ozveny na všetkých vstupoch, kde sme použili  Audio-Technica ATDM-0604.“

Priestor za prednášajúcim je vybavený displejom Samsung Flip II, ktorý si špeciálne vyžiadali prednášajúci univerzity, vďaka jeho peru, ktoré na displeji bezproblémovo funguje a je možné ho študentom zobraziť prostredníctvom projektora NEC P525UL namontovaného na strope a projekčného plátna AV Stumpfl.

K dispozícii je aj stropný 65-palcový displej Samsung, ktorý umožňuje lektorovi vidieť vzdialených študentov prostredníctvom videokonferencie, čo je funkcia, ktorú učitelia fakulty požadovali, aby sa priamo zapojili do kontaktu so študentmi tvárou v tvár pri použití PTZ kamery Atlona namontovanej v miestnosti. Kamera Atlona AT-HDVS-CAM má niekoľko prednastavených setupov, ku ktorým je možné pristupovať pomocou diaľkového ovládača, aby sa rýchlo dosiahol požadovaný uhol prednášajúceho.

PREDNÁŠKOVÉ AULY

Spoločnosť MediaTech tiež vykonala druhú fázu inštalácie, pričom na mieste dokončila dodatočnú inštaláciu na vytvorenie štyroch posluchární / ául.

V priestoroch sa nachádza profesionálne audiokonferenčné zariadenia Yamaha YVC-330, vizuálne podporované PTZ kamerou Atlona AT-HDVS-CAM. Pri projekcii sa priestory spoliehajú na jednotku NEC P525UL premietnutú na motorizovanú projekčné plátno AV Stumpfl BIM-SW300.

Ďalšou novinkou pre univerzitu bola inštalácia prezentačného systému Crestron AirMedia, pomocou ktorého môžu prednášajúci či študenti prezentovať obsah bezkáblovo. Crestron AirMedia umožňuje každému jednoducho sa okamžite pripojiť a prezentovať obsah z akéhokoľvek zariadenia.

MediaTech dokončil inštaláciu bezproblémovo a od otvorenia priestorov pre univerzitu zistil, že systém prekonal očakávania klienta. Klient aktuálne využíva priestory na rôzne podujatia.

KONTAKTUJTE NÁS

Vypíšte krátky formulár alebo nás kontaktujte e-mailom či telefonicky. Vašej požiadavke sa bude venovať náš špecialista.

ZAVOLAJTE NÁM

+421 220 999 700

NAPÍŠTE NÁM

mediatech@mediatech.sk

ALEBO VYPLŇTE FORMULÁR

    Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania

    WordPress Lightbox