Zabezpečovali sme tlačové centrum pre Svätého Otca

Špičkové tlačové centrum pre novinárov z celého sveta

Naša krajina hostila vskutku vzácnu návštevu. September roku 2021 sa zapíše do dejín Slovenska ako čas, kedy sme na našej pôde privítali Svätého Otca Františka.

Našu spoločnosť MediaTech Central Europe to potešilo o to viac, že sme boli oslovení zabezpečiť pre túto udalosť komplexné tlačové centrum pre novinárov z rôznych kútov sveta v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave. Keďže sa tejto udalosti zúčastnili médiá všetkých druhov z rôznych častí sveta, požiadavky boli úplne komplexné.

Z našej profesionálnej dielne malo vzniknúť akési srdce a základňa pre okamžitý prenos do médií a nerušené sledovanie  a prácu novinárov počas celého pôsobenia pápeža na Slovensku . Tých bolo akreditovaných viac ako 400, vrátane VAMP (Vatican Accredited Media Personnel) novinárov, ktorí prileteli priamo so Svätým Otcom z Vatikánu.

Tlacove-centrum-papez
MediaTech-av-technologies

Príprava = polovica úspechu

Pri projekte vytvorenia tlačového centra sme rátali hneď s viacerými možnými scenármi, ktoré sa mohli udiať počas tejto niekoľkodňovej udalosti. Naši odborníci tak mysleli vždy krok dopredu. Pripravení boli aj na nečakané požiadavky a scenáre.

Vzadu v miestnosti bola umiestnená samostatná mobilná odhlučnená akustická kabína, ktorá bola vyčlenená ako vysielacie centrum pre prácu novinárov z RAI vatikánskeho rozhlasu.  Novinári mali k dispozícii  vlastný monitor na sledovanie, priamy / samostatný internetový connect pre vysielanie a AudioPressBox pre záznam a online vysielanie zvuku cez internetový connect.

Zabezpečiť sme mali online vysielanie pre TV, rádiá, recording v Broadcast kvalite, záznam, prezentácie, tlačové konferencie, internetové pripojenie, tlačiarne a kopírky, teda všetko pre bezpečnú a okamžitú on-line prácu a prenos do svetových médií.

Video časť pre dokonalý zážitok z momentu

Video stream sme distribuovali medzinárodným štandardom EBU (European Broadcasting Union). Ten k nám bol distribuovaný po samostatnej linke od republikového broadcastera RTVS a dekódovali sme ho na mieste. Dekódovaný stream vstupoval do krížového prepojovača a následne do videostrižne. Jej ďalšími vstupmi boli príspevkové videoplaery a vstupné linky z javiska, kde sa odohrávali prezentácie. Výstupy pre médiá, náhľadové monitory, či záznamy a kodeky pre TV pre online vysielanie boli napájané z krížového prepojovača cez SDI.

Všetko sa zaznamenávalo na mediálny server. Novinári si tak jednotlivé záznamy mohli sťahovať v náhľadovej verzii a rovnako tak i v plnej broadcast kvalite. Z tohto dôvodu bola vytvorená i špeciálna počítačová sieť. Samozrejme všetko s backup systémom a napájaním cez online UPS.

MediaTech-audio-video-technology

Audio časť v tej najvyššej kvalite

Keďže si táto udalosť vyžadovala ozvučenie, ktoré musí byť zrozumiteľné a lineárne v celom priestore vybrali sme pri audio časti to najlepšie z najlepšieho – Meyer Sound, ktorý je priamo v našom portfóliu technologických partnerov. Daná akcia sa vyžadovala bezkompromisnú kvalitu zvuku a naša voľba bola preto jasná.

Z tohto dôvodu sme aj v takomto menšom priestore použili delay zonu zhruba po 15 m. Sound system Meyer Sound Ultra-X42 so subwofermy 750-LFM, mixpult + stagebox Yamaha TF1 + 2 x Tio1608 cez Dante digitálnu sieť. Mixážny pult bol nakonfigurovaný na komfortných 32 audio vstupov a 16 audio výstupov.

Použité boli aj mikrofóny Audio-Technica z Engineer série a bezdrôtový systém Audio-Technica zo série 5000. Pokiaľ to bolo možné, preferovali sme káblové mikrofóny. Bolo to nutné z hľadiska bezpečnosti, neustálych zmien frekvencií prichádzajúcich a odchádzajúcich novinárov s vlastnými mikroportami. Bezdrôtové mikrofóny sme použili výhradne na otázky novinárov a ako záložné – v prípade potreby.

AudioPressBox pre novinárov

AudioPressBox je svetovou jednotkou pre distribúciu audio signálu pre média, ktoré využívajú tie najprestížnejšie inštitúcie a akcie po celom svete.

Distribúciu audio signálov pre média zabezpečoval systém produktov AudioPressBox. Celkovo bolo dostupných 128 fyzických výstupov, ktoré boli situované pred pódiom (2 x AudioPressBox APB-224 C), v audio zóne pre recording (AudioPressBox Drive unit APB-D100 + 4 x expandre APB-008-SB EX) a na stoloch pre novinárov(AudioPressBox Drive unit APB-D200 + 6 x expandre APB-008-SB EX).

Pasívne expandery  APB-008-SB EX v audio zóne mali dostatočne dlhé prípojné káble, takže sme ich mohli použiť ako sub-stage boxy aj medzi kameramanmi. Takýto setup nám umožňoval absolútnu flexibilnosť.

Počítačová sieť

Naši odborníci pripravili na túto udalosť 6 nezávislých sietí: Download pre EBU, vysielanie pre  Radio Broadcasters, TV Broadcasters, WiFi pre bežnú komunikáciu, Tlačiarne a jednu náhradnú samostatnú sieť ako záložnú trasu v prípade ďalších požiadaviek. Na prvý pohľad komplikované, no v konečnom dôsledku maximálne prehľadné a bezpečné.

Napájanie – Alfa a omega pre ľahký priebeh a bezpečnosť

Napájanie patrí medzi kľúčové záležitosti pri udalostiach takéhoto rozsahu a typu. Napájanie sme preto zabezpečili z dvoch nezávislých zdrojov 3x63A/400V a to v takom setupe, že pri výpadku hociktorého z nich sme mohli prejsť na jedno napájanie pre celý systém s dostatočnou výkonovou rezervou.

Audiovizuálne technológie v rukách odborníkov

Je nám cťou, že sme mohli priložiť ruku k dielu a sprostredkovať celému svetu výnimočnú udalosť, akou bola návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku. Tlačové centrum zviditeľnilo celé Slovensko vo svete. Počas celého priebehu sme boli pripravení v maximálnom nasadení aj na nečakané, či operatívne technické požiadavky.

V prípade potreby sme pripravení pomôcť aj vám. Pretože, čo sa týka audiovizuálnych technológií, u nás slovo nemožné neexistuje.

Využili sme technológie od našich partnerov

KONTAKTUJTE NÁS

Vypíšte krátky formulár alebo nás kontaktujte e-mailom či telefonicky. Vašej požiadavke sa bude venovať náš špecialista.

ZAVOLAJTE NÁM

+421 220 999 700

NAPÍŠTE NÁM

mediatech@mediatech.sk

ALEBO VYPLŇTE FORMULÁR

    Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania

    WordPress Lightbox